Dla nauczycieli › Jak przystąpić do programu › Dla rodziców ›

Dwujęzyczne Dzieci

Baby Beetles

Ten kurs jest z założenia pierwszym etapem na drodze ku dwujęzycznej przyszłości. Adresowany jest przede wszystkim do dzieci w wieku od 0 do 4. roku życia, ale oczywiście mogą korzystać z niego także dzieci starsze, o ile wcześniej nie miały kontaktu z angielskim i używane tam formy językowe nie będą dla nich zbyt proste.

Bohaterami są sympatyczne żuczki i ich melodyjne piosenki. Dzięki nim dziecko poznaje ponad 160 angielskich słów i zwrotów. Seria składa się z 40 filmów i 40 piosenek, których dziecko może słuchać od pierwszych chwil życia.

Kurs zbudowany jest z 4 części. Każda z nich reprezentowana jest przez innego bohatera, który przedstawia inną sferę dziecięcego świata, a co za tym idzie – słownictwo. Zoom, Ring Ring, Splish Splash i Tick Tock to grupa przyjaciół o odmiennych charakterach i zainteresowaniach. Dzięki nim dziecko oswaja się z różnymi sytuacjami przyswajając określone słownictwo, ale także uczy się wielu innych rzeczy jak np. odpowiednich zachowań w różnych okolicznościach.

Kluczową rolę w nauczaniu odgrywają specjalnie skomponowane piosenki. Odpowiednie połączenie tekstu z muzyką ułatwia zapamiętywanie i powtarzanie, pomaga w wykształceniu się odpowiednich nawyków wymowy i zwyczajnie sprawia przyjemność. Piosenki nie są tłumaczone na język polski – znaczenie i sens wynikają z kontekstu animacji, co pozwala na równoległe budowanie kompetencji w obu językach.

Co szczególnie istotne – seria „Baby Beetles” jest tak skonstruowana, że zarówno opiekunowie w placówkach, jak i rodzice w domu nie muszą znać języka angielskiego, aby pomagać dzieciom w procesie edukacji. Co więcej – mogą uczyć się razem z dziećmi.

W żłobku, przedszkolu, klubie mam czy malucha dzieci powinny obcować z materiałami audio oraz wideo. Zarówno w sposób czynny – np. poprzez zabawy ruchowe ilustrujące treść piosenki, jak i bierny – słuchanie przy zabawie klockami, rysowaniu, etc. Po pewnym czasie można też spróbować skorzystać z wersji instrumentalnej piosenek i zachęcić dzieci do śpiewania bez pomocy dzieci angielskich. Jeżeli w grupie znajdą się chętni, to oczywiście należy umożliwić im także śpiewanie solo i oczywiście nagrodzić odwagę.

Przygotowaliśmy specjalny podręcznik zawierający cenne porady metodyczne i praktyczne przykłady działań. W domu zaś przede wszystkim zalecamy kontakt z materiałami wideo, co nie znaczy, że dzieci nie powinny bawić się w Baby Beetles z rodzicami również przy płytach audio, albo nucąc piosenki na przykład na spacerach, czy w czasie jazdy samochodem. Rodzice – podobnie jak opiekunowie na zajęciach grupowych – otrzymują wskazówki jak używać materiałów, tzn. proponowane są zarówno wspólne zabawy, jaki i przede wszystkim wspólne oglądanie, czy słuchanie płyt. Częścią pakietu domowego są także uwielbiane przez dzieci kolorowanki.

Materiały przeznaczone do nauki w domu i w instytucji celowo się różnią. Zostały pogrupowane tak, aby wzajemnie się uzupełniały i sprzyjały współpracy miedzy domem a instytucją.

Cały system domowo-placówkowy Baby Beetles wspomagający wychowanie w dwujęzyczności składa się z:
– zestawów dla nauczyciela https://sklep.yellowhouseenglish.com/pages/bb
– zestawów do domu https://sklep.yellowhouseenglish.com/collections/baby-beetles-poziom-poczatkowy-zestawy-do-domu

Główni partnerzy i patroni
Patronat honorowy